Dôležité informácie

1.1 LOKÁLNE PREDPISI

Montáz zariadenia musi byt v sulade zo zakonmi a predpismi v mieste montaze.

1.2. KVALIFIKOVANÝ MONTÁŽNZ PRACOVNÍK

Montaz musi byt prevedena kvalifikovanym montaznim pracovnikom s povolenim na montaz kurenia a vodoinstalaci.

1.3. KONTROLA TLAKU, TEPLOTY A BEZPEČNOSTNÝ VENTIL

Solárny okruh by mal byť naprojektovany na optimalny chod pri tlaku do 500kpa za pouzitia tlakoveho ventila pripojeneho na hlavnom privode studenej vody. System musi byt nakonfigurovany tak ze umozni uvolnenie tlaku pri nie viac ako 800 kpa (113psi) a odvod vody zo systemu ak teplota dosiahne 99 C. Odporucame aby klapka na tlakovom ventile bola preskusana aspon raz za 6 mesiacov. Je dolezite otvorit a zavriet ventil jemne.

1.4. KVALITA VODY

Voda ktora je cyrkulovana cez zverac musi splnat nasledovne poziadavky na kvalitu:

Max.mnozstvo rozpustenych castic – 600 mg/litrer alebo p.p.m

Max. tvrdost                                     - 200 mg/liter alebo p.p.m.

Chloride                                            - 250 mg/liter

Magnesium                                           10 mg/liter alebo p.p.m.

V oblastiach s “tvrdou” vodou menej ako 200ppm, je odporucane nainstalovat zmekcovac vody. Ak pouzivate glykolovu vodu, tato voda musi splnat vyssie uvedene parametre a glykol musi byt meneny pravidelne aby sa nemenil na kyselinu.

1.5. KORÓZIA

Med a nerez podliehaju korozzi pri vysokej koncentracii chlóru vo vode. Solarny kolektor moze byt pouzivany na vyhrievanie vody v bazene alebo jacuzzi ale koncentracia chloru nesmie prekrocit 2ppm. Záruka na zberač pre puzity na vyhrievanie bazenov alebo jakuzzi je standartne 2 roky. Koncentracia chloru pouzivana vo vacsine verejnych budovach splna pozadovanu normu na koncentraciu chloru vo vode.

1.6. OCHRANA PROTI ZAMRZNUTIU

Ochrana proti zamrznutiu by mala byt dosiahnuta nastavenim minimalnej teploty na riadiacej jednotke systemu, ktory zapne čerpadlo ak teplota v zberači klesne pod nastavenu teplotu (napr. 5 C). Alternatívne, uzavretý systém može byť naplnený  z kvapalinou glykol-voda a tym zaručiť nemrznúcu zmes. Vákuové trubice niesu náchylné na poškodenie pri nízkych teplotách a takisto heat pipes nepodliehaju poškodeniu pri nízkych teplotách. 

1.7. ODOLNOSŤ PROTI  ĽADOVCU

Vákuové trubice sú silné a pri testoch sa overilo že sú odolné voči ľadovcu do priemeru 25mm ak je kolektor namontovaný v uhle 40 stupnov alebo viac. Trubice sú však odolné aj pri vodorovnom umiestnení. V prípade že by však k rozbití došlo čo je veľmi málo pravdepodobné, výmena turbice trvá iba niekoľko minút a systém pracuje so zníženou účinnosťou aj bez poškodenej trubice.

V nasledovnej sekcii bude popísaný systém a montáž. 

2. ODBALENIE A KONTROLA MATERIALU

    2.1. KONTROLA TRUBIC

Otvorte krabicu s vákuovými trubicami. Prezrite či na vákuových trubiciach nie sú známky poškodenia a či spodok trubíc má stále striebornú farbu. Ak trubica má biely alebo číri spodok znamená to že je trubica poškodená a treba ju vymeniť. Po vybratí trubíc z krabice, vyberte s krabice kde sú  umiestnené tesnenia spodné držiaky ktoré upevnite na spodok trubíc čím predídete poškodenia trubíc zo spodku. Po vybratí s krabice nevystavujte trubice slnečnému žiareniu až do doby inštalácie lebo trubice na nahrejú na vysokú teplotu.

2.2. HEAT PIPES 

   Ak sa Heat pipes (Medené tyčky)  počas prepravy alebo počas vykládky ohnú, nerobte si starosti a zrovnajte ich pred vložením do vákuových trubíc. Heat pipes sú dosť odolné a nepoškodia pri jemnom ohnutí.

2.3. RÁM

  Odbaľte rám ktorý je uložený spolu so zberačom. Rám je na rovné strechy alebo šikmé strechy. Diely rámu sú uložené a zabalené zvlášť v krabici so zberačom. V niektorých prípadoch je potrebné zakúpiť závitové tyče alebo iné komponenty na uchytenie do rôznych typov striech. Matice a skrutky  na poskladanie rámu a uchytenie zberača sú už súčasťou dodávky a sú balené spolu s rámom.

3. MONTÁŽ

3.3. MONTÁŽNE ZAPOJENIE

  Po poskladaní rámu so zberačom môže byť zberač pripojený ku systému kúrenia.

3.4. VÝBER INŠTALAČNÝCH TRUBÍC

  Štandartne sa používajú medené trubice o priemere 13 mm alebo 15 mm.  Pretože rýchlosť prietoku je nízka, trubice z väčším priemerom sú neefektívne a budú mať za následok iba stratu teploty a zvýšia náklady systému.

3.5. TLAKY V SYSTÉME

  Bez ohľadu na akékoľvek nároky na iné zariadenia v systéme, tlakový ventil, expanzná nádoba alebo iné zariadenia na kontrolu tlakov musia byť súčasťou systému. Solárny okruh musí byť nastavený tak aby nepracoval s tlakom vyšším ako 800kP (PRV 850kPa). (800kPa =8bar=116psi). Pri systémoch je používaný tlak vody systému, tlaky systému by mali byť nastavené na 500kPA, pomocou tlakového ventilu.

3.6. KONTROLA TEPLOTY

 Je odporúčané a je zahrnuté v normách (každý región môže mať trochu odlišné hodnoty) že zariadenie na kontrolu teploty vody, ktoré je súčasťou systému  medzi zásobníkom vody alebo boilerom a kúpelkou alebo iným vývodom pre použitie ľuďmi musí byť súčasťou systému. Maximálna teplota vody na používanie by mala byť nastavená na 50 C ale je možné ju aj nastaviť.

3.7. MONTÁŽ SENZORA TEPLOTY

 Senzor teploty riadiacej jednotky systému musí byť obalený hrubou vrstvou termálnej pasty a vložený do otvoru senzora až do konca. Ak je senzor voľný a hýbe sa použite tenký kúsok medeného pliešku a vsuňte medzi senzor a otvor a potom utesnite silikónom aby ste zabránili pretekaniu vody. Uistite sa že senzor je vhodný na meranie teploty do 250 C a takisto že kábel je takisto dimenzovaný na túto teplotu. 

4.STAGNÁCIA

 Stagnáciou je myslená stav keď čerpadlo prestane čerpať kvôli poruche, výpadku prúdu alebo ako dôsledok prevencie veľkej teploty v zásobníka alebo bojleri. Riadiace systém pri prekročení povolenej teploty vypne čerpadlo. Ak je výpustný ventil prekročenia teploty na montovaný priamu k solárnemu panelu, pri prekročení teploty vody nahriatej od kolektorov sa tento bezpečnostný ventil a odpustí prehriatu vodu. Ak tento ventil nieje pripojený priamo ku kolektoru, para sa bude generovať v zberači . časť pary sa môže pomocou spätnej trubice dostať naspäť do zásobníka. Ventil ktorý je namontovaný na zásobníku sa otvorí a uvolní tlak a teplotu ako je požadované. Para ktorá sa dostáva do zásobníka s kolektora nieje schopná vo väčšej miere ovplyvniť teplotu vody v zásobníku. Prevencia vysokej teploty v zásobníku sa nevyskytuje často a môže sa vyskytnúť pri dlhodobejších vysokých teplotách v letných mesiacoch, pri nepoužívaní teplej vody na dlhšiu dobu (pobyt na dovolenke) atď. Je odporúčané zakryť na toto obdobie kolektory alebo usporiadať systém tak aby prehriata voda mohla byť uložená v prídavnom zásobníku, alebo alternatívne môže byť vyhrievaný bazén a iné zariadenia vyžadujúce výhrev.

Stagnácia solárneho systému nespôsobí poškodenie solárneho kolektora, ale izolácia použitá na medených  trúbkach  v blízkosti pri zberači by mala byť dimenzovaná a vhodná na teploty do 200 C.

5.ŠTRUKTÚTA HEAT PIPE A SKLENENEJ VÁKUOVEJ TRUBICE

Solárny kolektor zo systémom Heat pipe je vždy pripojený k výhrevnému systému. Povlak na vnútornej strane vákuovej trubice premiena solárnu energiu na vyhrievacej energie, ktorá je potom prenášaná na Heat pipes pomocou hliníkovych rebier. Kvapalina, ktorá sa nachádza v heat pipes sa mení na paru a stúpa do zrážacej nádobky. Odovzdané teplo potom prechádza cez výmenník tepla a para sa zároven zráža, stáva sa opäť kvapalnou a vracia sa na spodok Heat pipe. Teplo sa odovdzdá do kvapaliny odovzdávajúcej teplo (nemrznúca zmes alebo voda)  pomocou medených trubiek. Toto odovzdávanie tepla kvapaline vytvára neustálu cirkuláciu vždy, pokial je kolektor produkuje teplo.

Kolektor pracuje s tlakom vody do 0,6Mpa a može byť kombinovaný s existujúcim zdrojom energie. Zásovník nemusí byť umiestnený nad kolektorom.

6.MONTÁŽ KOLEKTORA

6.1. SMER KOLEKTORA

Kolektor by mal byť oproti rovníku, čo je na severnej hemisfére Juh a naopak. Nastavenie kolektora na správny smer a v správnom sklone je dôležité na dosiahnutie najlepšieho možného tepelného využitia, ale odklonenie do 10 stupnov na sever alebo Juh je akceptovatelné a má minimálny vplyv na generovanie tepla.

6.2. UHOL KOLEKTORA

Kolektory sú montované v uhle ktorý korešponduje zo zemepisnou šírkou lokality. Viď bod 2.2.7. Montáž v uhle menej ako 20 stupňov nieje odporúčané pretože kolektory majú najvyššiu účinnosť pri uhle od 20 - 70 stupňov.  Pri dodržovaní týchto uhlov je akceptovateľné odklonenie +-10 stupňov. Väčšie odklonenie môže byt ale už ma vplyv na účinnosť kolektorov. Uhol nižší ako rovník podporuje väčšie využitie v lete a uhol vyšší podporuje lepšie využitie v zime.

 6.3. UMIESTNENIE KOLEKTORA

Kolektor by mal byť umiestnený čo najbližšie ku zásobníku aby sa zabránilo dlhým vedeniam potrubí. Umiestnenie zásobníka by malo byt preto závislé na umiestnení kolektorov. Zásobník by takisto mal byt umiestnený v lokalite naj idealnejsej pre vedenie rozvodov vody do domu.

 Krok 1.

Naprv nasaďte plastovú čiapočku na spodok trubice, potom odskrutkujte spodnú časť tejto čiapky.

 Krok 2.

Navlečte anti prachovy tesniaci krúžok na vrch trubice (použitie mydla z vodou pomôže pri nasadzovaní) a potom natrite zrážaciu nádobku na konci Heat pipe.

 Krok 3.

Vložte vákuovú trubicu do čiapočky ktorá je upevnená na spodku konštrukcie ( dávajte pozor aby ste neudreli trubicu o zem).

 Krok 4.

Držte trubicu silne, potom pomaly vložte do diery na opačnej strane ktorá je na zberači.

 Krok 5.

Zaskrutkujte spodnú časť čiapky.

 7. NAPLNENIE TRUBIC S KVAPALINOU

  7.1. UVOLNENIE VZDUCHU

 Po pripojení vstupu a výstupu a zapojenie s rozvodom v budove, okruh kolektora musí byt odvzdušnený. Ak je použitý hlavný tlak systému, po otvorení batérií s horúcou vodou a zapnutia čerpadla na plný výkon by sa malo eliminovať zavzdušnenie systému.  Pre systémy kde nieje použitý hlavný tlak vody, je potrebné aby čerpadlo bolo nastavené na najvyššiu hodnotu výkonu, čo zabezpečí vytlačenie vzduchu zo zberača spať do zásobníka. Ak zberač nieje dostatočné odvzdušnený, je potrebné uvolniť prípojku vstupu na zberači, čo umožní vzduchu vyjsť zo zberača (mala elektrická pumpa môže byt použitá na vytlačenie vzduchu zo zberača). 

 7.2. UVOLNENIE VZDUCHU

 Ak je cely systém namontovaný a nedochádza k žiadnemu uniku vody a systém nieje zavzdušnený, vákuové trubice s heat pipes môžu byt nainštalované.

7.3. SPRÁVNY POSTUP

 Krok 1.

Otvorte ventil V1, V3 A V4 a zatvorte ventil V2. Pomocou pumpy zacnite pumpovat kvapalinu v mieste bod 1, kym nezacne kvapalina vytekat z bodu 2. Pokracujte v cyrkulacii priblizne 2 minuty aby vzduch kompleten vysiel zo systemu.

 Krok 2.

Zatvorte ventil V3, potom zatvorte ventil V1 a odstráňte pumpu.

 Krok 3.

Pripojte expanznú nádobu na V3. Otvorte ventil V3 a V2. Ventil V4 musí byt otvorený na vždy. Začnite systém a skontrolujte ventil V5 či nieje vzduch v trubkách. Ak je tam ešte nejaký vzduch, pracujte v plnení systému kvapalinou ako bolo popísané vyššie. 

 8. SERVIS

 8.1. ČISTENIE

  Pravidelné dažde by mali udržiavať trubice čisté, ale ak sú trubice veľmi znečistené, mali by byť jemnou handrou a teplou vodou s čistiacim prostriedkom na okna alebo riady. Ak prístup ku kolektorom nieje dobrý, môžete použiť aj tlakovú pištoľ.

 8.2. LÍSTIE

 V jesenných mesiacoch je potrebne odstrániť lístie z kolektorov aby dosahovali optimálny výkon.

 8.3. POŠKODENÉ TRUBICE

 Ak je na kolektore poškodená trubica, je potrebne ju vymeniť za novu aby systém dosahoval požadovaný výkon. Aj napriek poškodenej trubici však systém pracuje.

 8.4. IZOLÁCIA

 Všetky trubky ktoré sú pripojene na kolektory by mali byt veľmi dobre zaizolovane. Izolácia by mala byt skontrolované pravidelne a izolácia ktorá je vystavená slnečnému žiareniu musí byt UV odolná a vhodná na vonkajšie použitie.

 9. UPOZORNENIA

 9.1. SOLARNE CENTRALNE VYKUROVANIE – PREVENCIA PREHRIATIA

 Ak je systém pripravený na centrálne vykurovanie, v letných mesiacoch sa môže často stavať že systém vyprodukuje oveľa viac tepla ako je potrebne a preto je vhodne použiť ohrev na bazén alebo iné zariadenia, poprípade použiť expanzný zásobník.

 9.2. KOVOVÉ ČASTI

 Vždy používajte rukavice pri prací z rôznymi časťami solárneho systému. Systém je zostavený tak aby bol čo najmenší predpoklad úrazu ale je možné že sa na niektorých komponentoch nachádzajú ostrejšie časti.

 9.3. VÁKUOVÉ TRUBICE

 Buďte opatrný pri práci z vákuovými trubicami. Pri nárazoch sa trubice môžu poškodiť. Vždy používajte rukavice pri práci s vákuovými trubicami aj prípade odstraňovania rozbitého skla.

 9.2. VYSOKÉ TEPLOTY

 Pri inštalácii Heat pipe do vákuových trubíc a za slnečného dna môže zrážania nádobka dosiahnuť teplotu až 200 C. Pri týchto teplotách, dotyk heat pipe môže spôsobiť vážne popálenia. Pri akejkoľvek predstavovaní systému dbajte na to že trubice niesu na priamom slnku aby nedošlo k zraneniam. Takisto pri oprave kolektoru alebo výmene trubíc, dbajte na to že teploty zberača alebo časti pri hlavnom zberači môžu dosahovať teploty až 160 C.

STIAHNITE SI!

Instalačný manuál A8C,WAC,DAC ( ENG ) : TU

Inštalačný manuál SFCY ( SK ) : TU

SCHUCO návod na montáž a obsluhu regulátor DUO : TU

Plánovanie solárneho ohrevu SCHUCO : TU

Návod na montáž a obsluhu SCHUCO Kombinovaný zásobník 750/150 a 900/200 : TU

Návod na montáž a obsluhu SCHUCO Zásobníkový ohrievač vody 300-500 : TU

Dátový list SCHUCO zásobník teplej vody WW200-2 : TU

Prevádzkové inštrukcie - elektronika: TU

TESTY 2007 ISE-DE ( Nemecký inštitút pre solárnu energiu )vákuových kolektorov : TU

Manuál elektroniky SR868C6 : TU

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

SOLARTECH spol. s r.o. 2006